Vase strhany zada

from by Filthyminds

/
  • Streaming + Download

    Includes high-quality download in MP3, FLAC and more. Paying supporters also get unlimited streaming via the free Bandcamp app.

      name your price

     

lyrics

Your demons are angels in disguise. It's gonna take challenging life situation to begin to love yourself. To realize that there is no good or bad in the universe there are only actions and consequences. We have to begin to see what is most important to us what brings us happiness. To let go of judging people all the time to seeing people in categories: color, race, gender. All of these are man made illusions. We have to find the freedom within because that is the only thing that matters.

Střechy se lesknou a zmáčený ulice mě drží v posteli dýl než bych rád. Mý tělo mi nadává za včerejší nápady co vše jsem chtěl dokázat než půjdu spát. Minuty běží jak splašenej kůň, kterýho se snažím doběhnout. Zkusím po cestě nespadnout a nejenom to, ale běžet s úsměvem. Učím se přijmout nepohodlí. Učím se rozpoznat krásu v trní. Učím se přeměnit úzkost na smích ať mi zkažený hodnoty světa den nezkazí. Umím vítat kapky deště. Učí mě ocenit slunce svit. A pohled na vaše strhaný záda mi říká co musím zahodit. Jednou pro vždy zahodit.

credits

from Na konci cesty EP, released November 22, 2016

tags

license

all rights reserved

about

Filthyminds Brno, Czech Republic

contact / help

Contact Filthyminds

Streaming and
Download help